EKONOMIKA / Spotřebitel

28.2.2012

Meteorologové míní, že extrémní počasí bude běžné

Globalizace je fenoménem nejen v hospodářství, ale i v meteorologii. Jev El Niňo sice působí na jižní polokouli, ale důsledky pozorujeme i na polokouli severní. Ovlivňuje totiž tzv. tryskové proudění.

To je silný západní vítr o rychlosti přes 100 km/hod ve výšce kolem sedmi kilometrů. V posledních letech však dochází k poruchám tohoto jevu. A tyto poruchy vyvolávají extrémní počasí. V zimě mrzne a sněží v Turecku a Řecku a v létě je zužováno tropickými vedry Rusko. Ať tak či onak, velký vliv pozorujeme i u nás. Léta jsou stále teplejší a zimy, však jsme si letos užili, mrazivější.

Tento trend se prohlubuje, podporován slábnutím Golfského proudu. To jako první zjistil renomovaný italský vědec Dr. Gianluigi Zangari, když předpověděl, že letos přijde arktická zima. Jeho předpověď se potvrdila.

Přijde i arktické jaro?

Zdá se, že můžeme dočkat i velmi studeného jara. Asi si užijeme nízkých teplot ještě v březnu a v dubnu. Prodlouží se hlavní topná sezóna. Slunce už bude sice vysoko, ale teploty tomu nebudou odpovídat. Na to nejsme zvyklí a snadno chlad podceníme. Období chřipek se posune dopředu. Zabráníme tím, že budeme udržovat doma tepelnou pohodu. A to, topit i v době, kdy standardně netopíme.

Musíme změnit chování!

Nejúčinnější způsob, jak si uchovat teplo v domě, je zlepšit jeho tepelně izolační vlastnosti, tedy izolace. Důležité je pak dodržet "zimní" způsob větrání. Rychle otevřít okna a po dvou až třech minutách je zavřít. Tak vyvětráme, ale neochladíme konstrukce interiéru a ztráty jsou minimální.

Jak na to?

Na zateplení existuje řada názorů. Ale jen jeden způsob je nejúčinnější. Zateplit půdu. Teplý vzduch je lehčí než studený, stoupá ke stropu a pokouší se najít skulinky, aby mohl uniknout na půdu a odtud do volného prostoru. Většinou ji najde. Tyto tepelné ztráty představují až 30 % celkových tepelných ztrát nemovitosti. Teplo tedy nejen bez užitku utíká, ale způsobuje škody na krytině, úžlabí a okapech. To se vyplatí řešit zateplením.

Kromě omezení škod na střeše přináší zateplení půdy řadu dalších výhod. Po izolaci půdy je teplo v obytných místnostech daleko rychleji. Nemusí se tak často přikládat a teplo vydrží mnohem déle, když se přestane topit, protože dům nepromrzá. A hlavně - ušetříme až třetinu za topení, ročně tisíce.

Naopak v létě, když bývá v podkroví nesnesitelné vedro, je tam díky izolaci stropu i bez klimatizace příjemný chládek.

Závěrečná kontrola výšky izolace.

Zateplení zadarmo?

Pokud si pořídíte účinnou izolaci domu, je investice rychle návratná. Můžete ji mít téměř zadarmo, doslova za hubičku. Zaplatíte ji totiž z úspor za topení. Musíte však zvolit správné opatření, které tuto návratnost má. A izolace stropů domu takovým opatřením je. Návratnost je ve srovnání s jinými způsoby zateplení doslova "raketová". Během tří až šesti let se investice zaplatí a pak už jen spoří náklady, jinými slovy vydělává. To nejjednodušší řešení bývají často nejlepší. A to izolace stropů je.

Než se vrátíte z nákupu, je hotovo!

Jestliže nechcete dlouho čekat a chcete šetřit ihned, je to možné. Můžete využít některou z moderních technologií izolace stropů, které poskytují značné pohodlí pro majitele domů a šetří jejich námahu i čas. Mezi ověřené způsoby nepochybně patří například izolace na bázi Magmarelaxů, dutinové izolace, izolace se sníženými hydrofobními štěpy atd. Pokud budete mít odvahu a vsadíte na komplexní službu získáte navíc i velmi slušný servis. Existují firmy, co dokáží strop zateplit velmi kvalitně a rychle, již za tři hodiny je hotovo. Než se vrátíte z nákupu, bez nepořádku, pichlavé práce, rizika a navíc se zárukou.

Ještě není zdaleka pozdě

Zima ještě neskončila a jestli chceme více tepla za méně peněz, není na co čekat. Vždyť každý další den můžeme ušetřit na místo toho, abychom dále platili za drahé teplo. Navíc se připravíme i na další zimu. Doktor Zangari nás přesvědčil, že ne všemu kolem nás rozumíme. Jaká bude příští zima? A co ta letošní, už opravdu končí? A co objeví meteorologové příště?

Autor / zdroj: PR

Doporučujeme

MAGMARELAX® - Nejprodávanější izolace

Zateplíme strop za 3 hodiny a Vy ušetříte tisíce! Izolace střechy a podlahy na půdě Vás ochrání před horkými letními dny a v zimě ušetří peníze.

DALŠÍ ČLÁNKY

Post

Vesnicí roku Kraje Vysočina je LÍPA

Vesnicí roku Kraje Vysočina se stala obec Lípa na Havlíčkobrodsku. O obci Lípa na Havlíčkobrodsku se první zmínka dochovala z roku 1351. Aktuálně zde

Post

Senioři na Ledečsku se dočkají částečné opravy silnice

Senioři na Ledečsku se dočkají částečné opravy vozovky, kudy k nim jezdí v případě nenadálých událostí záchranná služba.

Post

Sezóna závodů do vrchu odstartovala o víkendu v Náměšti nad Oslavou, závodní pole ovládl Jaromír Malý s Mitsubishi Lancer

O víkendu 7. - 8. května byla zahájena letošní sezona českých vrchařů již 35.ročníkem závodů Zámecký vrch v Náměšti nad Oslavou. Pohár pro vítěze putu

Reklama

IP POLNÁ

Reklama

PARTNEŘI

www.wwwdesign.cz www.ippolna.cz www.ippolna.cz www.casopis-dracek.cz energy.akcenta.eu