ČR
Tvrzení pracovníků Akademie věd ČR o nelegálních lovech rysa ostrovida v Česku prý nejsou ničím podložená a naprosto postrádají logiku. Konstatuje to alespoň prohlášení Asociace profesionálních myslivců ČR (APM).
Podle asociace šíří tato obvinění někteří vědci již zhruba deset let, a to na základě někdejší ankety mezi samotnými myslivci. Podle této ankety shromáždili "během krátké doby 80 lebek rysů, z nichž více než 50 bylo prokazatelně od rysů, které někdo ulovil".
Rys se přitom v ČR vyskytuje především v oblasti Národního parku Šumava, podle odhadů v počtu 120 kusů. To by ale podle APM znamenalo, že rys by byl v této oblasti významně přemnožen a v praxi by to znamenalo výskyt jednoho rysa na 1 000 hektarů. Podle zahraničních pramenů je ale optimální teritorium pro jednoho rysa 20 až 40 000 hektarů a pro samici 10 až 15 000 hektarů.
"To znamená, že na území Národního parku Šumava bylo akceptovatelných šest až 12 kusů rysa," podotýká APM. Asociace provedla také anketu mezi myslivci, zdali by byli ochotní se k vědeckým účelům vzdát lebky uloveného rysa. To celkem logicky asi 80 procent dotazovaných odmítlo. "Aby tedy mohli vědci shromáždit 80 lebek, muselo by být zastřeleno několik stovek rysů, což je na území ČR naprostý nesmysl," tvrdí například Petr Horák z asociace. Horák kromě toho připomíná, že dosud "nikdy nikdo neprokázal, že by myslivci v ČR rysa ostrovida usmrtili".