MAGAZÍN / Krása a zdraví

13.2.2014

Lékaři varují: Pozor na oxid uhelnatý

V posledních měsících se zvýšil počet ošetřených pacientů s otravou oxidem uhelnatým. V některých případech měla otrava i tragické následky.

"Rozpoznat tuto diagnózu od jiných je někdy velmi obtížné i pro profesionály. Většina příznaků jsou problémy nespecifické, které se objevují i u řady jiných onemocnění," konstatoval primář anesteziologicko-resuscitačního oddělení MUDr. Pavel Longin.

Právě jeho oddělení a oddělení interny řešilo několik závažných případů otrav v tomto roce. Lékaři oddělení ARO považují za důležité, aby si veřejnost uvědomila rizika a nebezpečí spojená s oxidem uhelnatým. "Některé případy byly velice závažné a hluboce zasáhly nejen rodiny samotné, ale i personál oddělení. Chtěli bychom proto alespoň touto formou apelovat na veřejnost, aby se více zajímala o problematiku a byla obezřetnější. Málo kdy si někdo dá do spojitosti zdravotní problémy s předcházejícími problémy se spotřebičem - karmou, kotlem, krbem," dodává MUDr. Longin. Přesná čísla nejsou k dispozici, avšak odhady na Českou republiku hovoří o 1500 případech otrav CO ročně. Jako příčina smrti je otrava CO stanovena u 140-150 osob ročně. Lékaři jsou přesvědčeni, že skutečné množství však bude mnohem vyšší.

Na možnost otravy CO je nutno myslet a zmínit se lékaři, pokud zdravotním problémům předcházely problémy se spotřebičem - neodborná oprava spotřebiče či kouřovodu, neobvyklé hoření, kouřový zápach, opakované zhasínání plamene, někdy se udává také narudlé zbarvení plamene.

V závislosti na množství a koncentraci vdechovaného CO a délce pobytu v prostředí dochází k rozvoji různých příznaků:

- obyvklé jsou mírnější příznaky jako nevolnost, zvracení, bolesti hlavy nebo na hrudi, závratě, slabost, možné jsou i psychické příznaky,atd.

- při závažnějším stupni - neurologické příznaky, dochází k poruše vědomí.

S lehčími příznaky otravy se pacienti obvykle odeberou k praktickému lékaři či na interní ambulanci nemocnice. Zde je důležité nezapomenout oznámit možnou souvislost s poruchou zdroje otravy zdravotnickému personálu. U těžších případů bývají přivolány složky IZS, pacienti bývají převezeni na ošetření do nemocnice. Zde je jim podán kyslík a jsou ošetřeni dle aktuálního zdravotního stavu. "Následky otrav mohou být i trvalého rázu, například trvalé poškození mozku," dodává primář ARO MUDr. Pavel Longin.

I zástupci Hasičského záchranného sboru HB, kteří díky technickému vybavení obvykle odhalí a upozorní lékaře na možnost otravy, se shodují, že nejčastěji zjištěným důvodem je neodborně prováděný servis u domácích spotřebičů či neexistence revizí na přístroje a další zařízení. "Nejlepší prevencí jsou pravidelné kontroly, pokud zjistíte doma závadu či se Vám něco nezdá, pak zařízení vypnout a přivolat odborníka. Moderním prostředkem prevence a jednou z nejlepších variant je pořízení čidla, jako detektoru výskytu oxidu uhelnatého v domech či bytech. Tato zařízení se umisťují přímo do obytných místností a jsou schopna signalizovat nebezpečí a tak zabránit tragédii," sdělil mjr.Mgr. Martin Sedláček, velitel stanice HZS Havlíčkův Brod.

Autor / zdroj: Petra Černo

DALŠÍ ČLÁNKY

Post

Stavební práce na silnici mezi Jihlavou a Pelhřimovem se blíží ke konci

Obě části letos modernizované krajské silnice II/602 mezi Jihlavou a Pelhřimovem jsou v tuto chvíli už průjezdné pro veškerou dopravu.

Post

Cestující městskou dopravou v Třebíči mohou využít novou aplikaci

Město Třebíč nechalo zpracovat mobilní aplikaci MAD Třebíč, určenou pro vizualizaci poloh vozidel veřejné dopravy, aktuální odjezdy, zpoždění, výluky

Post

Vysočina potvrdila, že ve Varnsdorfu neumí

Vysočina v pátém kole nového ligového ročníku utrpěla první porážku. A příliš nepřekvapí, že se tak stalo na neoblíbeném stadiónu FK Varnsdorf.

PARTNEŘI

www.wwwdesign.cz www.ippolna.cz www.casopis-dracek.cz energy.akcenta.eu

REKLAMA