AKTUÁLNĚ / Zdravotnictví

Onkologičtí pacienti Nemocnice Havlíčkův Brod využívají nový moderní stacionář

HAVLÍČKŮV BROD

Nový stacionář slouží od pondělí onkologickým pacientům Nemocnice Havlíčkův Brod. Byl vybudován v 1. poschodí budovy onkologie a speciálně vybaven pro potřeby podávání chemoterapie a léčby pro onkologické pacienty.

Do prvního patra byla taktéž přestěhována ambulance lékařky MUDr. Ivany Havlíčkové a nachází se zde laboratoř pro přípravu cytostatik - tím vznikl jednotný komplex zajišťující péči o onkologické pacienty.

Pacienti jsou nepřetržitě pod dohledem lékaře a zdravotnického personálu. Současné uspořádání má i řadu výhod pro pacienty. "Vše se odehrává na jednom místě, pacienti nemusí nikde přecházet a především jim nový stacionář poskytuje větší klid a soukromí," sdělila MUDr. Havlíčková.

Prostředí zachovává soukromí a intimitu, což příznivě působí na psychiku pacienta. "Průběžně budeme stacionář obměňovat pozitivními dekoracemi, na přání pacientů jim můžeme pouštět například relaxační hudbu," sdělila vrchní sestra onkologie Martina Opatová. K dispozici jsou polohovací postele s kvalitními matracemi, na nichž pacienti tráví dobu při aplikaci léčby. Stacionář splňuje přísné hygienické standardy, které jsou nezbytné pro pacienty se sníženou imunitou v důsledku chemoterapie. Tím se snižuje i riziko infekcí a komplikací při léčbě.

Oddělení onkologie poskytuje dlouhodobě vysoce kvalitní péči. Ročně je zde ambulantně ošetřeno kolem 12.000 pacientů. Léčba na oddělení probíhá převážně v ambulantním režimu, indikovaní pacienti jsou hospitalizováni v rámci naší nemocnice. Součástí pracoviště je také radiologie zaměřená na léčbu pomocí radioterapie (ozařování). Tým lékařů a sester na oddělení se snaží o nemocného a jeho rodinu pečovat nejen profesionálně, ale také s hlubokým lidským přístupem.

Pracoviště nemocniční lékárny na přípravu léků ze skupiny cytostatik patří mezi specializovaná pracoviště, která mají Státním ústavem pro kontrolu léčiv povolenou přípravu cytostatik a je držitelem osvědčení České farmaceutické společnosti JEP o přípravě sterilních léčivých přípravků s obsahem cytotoxických látek. Příprava výše zmiňovaných léků je podle platné legislativy řazena do zvláštní skupiny (spolu např. s přípravou radiofarmak a přípravou intravenózní výživy). Jsou to léky, u nichž je nutno bezpodmínečně zachovat nepřítomnost mikroorganismů a v případě cytostatik navíc ochránit pracovníky před expozicí těmito vysoce účinnými látkami.

Vlastní pracoviště, které je situováno přímo v budově onkologie NHB, tvoří několik místností, z nichž nejdůležitější je aseptický box. Ten je navržen tak, aby všechny jeho povrchy včetně stropů byly snadno omyvatelné a dezinfikovatelné. Vzduchotechnikou s filtrací přes speciální filtry je zajištěna snížená kontaminace prostoru prachovými částicemi, veškerý materiál je do boxu dopravován přes propusti s časovými zámky a pracovníci se zde mohou pohybovat pouze po převlečení do sterilních pracovních kombinéz, které neodlučují drobné částice. V aseptickém boxu je umístěn izolátor – přístroj, který dokáže udržet díky vlastní soustavě filtrů nejvyšší třídu čistoty a zároveň je konstruován tak, že jeho vnitřní prostor je zcela oddělen od místnosti aseptického boxu, ve které se pohybuje připravující lékárník nebo farmaceutický asistent.

Autor / zdroj: Jakub Černo

Partneři

Aguglia
Aktivní dítě
Maminčino koření
IP Polná
WWW design
trendhim.cz
Vitakraft
Koyo Bearings Česká republika s.r.o.