AKTUÁLNĚ / Zdravotnictví

Cyklisté předali Nemocnici Havlíčkův Brod fototerapeutické lampy pro novorozence
Ilustrační foto. 
Autor / zdroj foto: ingimage/Leviathan

HAVLÍČKŮV BROD

Nové LED diodové fototerapeutické jednotky - léčebné zařízení pro novorozence s tzv. žloutenkou – již slouží nejmenším klientům Nemocnice Havlíčkův Brod.

V úterý 6. října je osobně předali zástupci cyklistického závodu Ždírecký Triangl a zástupci největšího sponzora firmy STORAENSO.

Jubilejní 10. ročník Ždíreckého Trianglu totiž spojili pořadatelé s charitativní akcí pod názvem „KAŽDÝ KILOMETR POMÁHÁ“, při které byl díky sponzorům každý kilometr proměněn na finanční hotovost. Jelo se 20. a 21. června a závodu se zúčastnilo 145 cyklistů všech věkových kategorií (94 mužů, 26 žen, 25 dětí). Jezdily i děti. Jedna z nejmladších účastnic, Michalka Konečná, najela s tátou 83 km. Celkem bylo najeto 30 091 km a každý km byl díky partnerům proplacen částkou cca 3,46 Kč.

Cyklisté „vyjezdili“ za podpory sponzorů 104 200 Kč. Za tyto peníze koupilo dětské oddělení NHB dvě „KOUZELNÁ SVĚTÝLKA“. „Velká většina novorozenců má takzvanou žloutenku. Nejde o infekční onemocnění, ale o věkově vázanou obtíž novorozeneckého období. Každému novorozenému miminku se rozpadá po porodu určité množství červených krvinek. Z nich vzniká žluté barvivo bilirubin, který může u novorozence rychle stoupat až do zdraví ohrožujících hodnot. Tělíčko miminka se ho zbavuje cestou skrze játra, ale tato cesta není u malého dítěte příliš vyzrálá, a tak se někdy bilirubin hromadí v tělíčku a miminko jakoby zežloutne,“ přiblížila problematiku primářka dětského oddělení MUDr. Magdalena Chvílová Weberová.

Léčbou této novorozenecké žloutenky je "modré světlo" - vlnová délka modré barvy spektra. Toto světlo rozkládá bilirubin v kůži dítěte na jednodušší složky a ty se lépe vyloučí z tělíčka a žloutenka postupně odeznívá. Na naší porodnici se takto denně léčí cca 2až 3 děti z více než 1350 novorozenců ročně. Děti se léčí průměrně kolem 30 hodin, ale některé stráví ve „světelné lázni“ i několik dní. Rozhodující pro délku léčby je krom jiného i výkonnost světelného zdroje. LED diodové lampy mají vyšší výkon, delší výdrž a doba, po kterou se dítě ozařuje, se tak zkracuje LED diodová fototerapeutická lampa zkracuje dobu léčby a tím i dobu nutného pobytu na porodnici. „Nákupem těchto lamp jich bude mít novorozenecké oddělení dostatek, a tak bude moci převážná část miminek podstupující tuto terapii zůstávat nepřetržitě s maminkami. To má pozitivní vliv také na rychlost nástupu tvorby mléka, snížení obav maminek a v důsledku i možnost rychlejšího propuštění domů," dodala MUDr. Chvílová Weberová.

Dvě nové, výkonné fototerapeutické lampy s LED technologií pro léčbu novorozenecké hyperbilirubinemie s mobilním stojanem s nastavitelnou výškou a kloubovým polohováním fototerapeutické hlavy stály celkem 141 500,- Kč.

Autor / zdroj: Petra Černo

Partneři

Aguglia
Aktivní dítě
Maminčino koření
IP Polná
WWW design
trendhim.cz
Vitakraft
Koyo Bearings Česká republika s.r.o.