KAM NA VÝLET / Hrady, zámky a zříceniny

Hrad Lipnice.
Na hradu Lipnice provázel i Jaroslav Hašek. Hosté mohou navštívit sklepení i archeologickou expozici
Hrad Lipnice.  
Autor / zdroj foto: Hrad Lipnice

Hrad Lipnice / Lipnice nad Sázavou

Volná prohlídka monumentální hradní gotickou architekturou s rozhlednou, sklepením, kaplí, studnou a archeologickou expozicí. Takový je hrad Lipnice, na kterém provázel Jaroslav Hašek.

V drsném a divokém kraji, v zemi starých neprostupných lesů, byl počátkem 14. století založen jeden z mnoha českých hradů, sice ne královský, ale královským se svou mohutností podobající, pýcha mocných Ronovců - Lipnice. Před téměř sedmi sty roky byl vystavěn na skalnaté vyvýšenině mezi dvěma kopci, aby jako strážný hlídal celé širé okolí, město Brod s jeho stříbrnými doly a kupecké stezky, které se proplétaly tímto krajem řeky Sázavy na rozhraní Království českého a Markrabství moravského. Lipnický hrad byl založen kolem roku 1310, jednou z větví starobylého českého rodu Ronovců - Lichtenburky.

V neděli 19. září 1869 postihl Lipnici katastrofální požár, jemuž podlehl nejen celý hrad, ale i většina městečka. Lidé z širého kraje se dívali na ohnivý chochol, který plál v místě, odkud celá staletí shlížel hrdý lipnický hrad. Vyhořelá zřícenina pak zůstala opuštěná až do roku 1913, kdy začala záchrana a obnova hradu. Byl založen Sbor na záchranu hradu Lipnice a roku 1924 hrad získal Klub československých turistů. KČT zajistil zříceninu a otevřel hradní muzeum. Záchranné práce pokračovaly do roku 1953, kdy se hrad stal státním majetkem.

V 70. a 80. letech 20. století prošla Lipnice částečnou rekonstrukcí, která ale nebyla dokončena a památková obnova hradu pokračuje dodnes. V současnosti je hrad péčí státu a prostřednictvím Národního památkového ústavu, územní památkové správy v Českých Budějovicích citlivě konzervován a po korekcích některých nevhodných rekonstrukčních zásahů z minulého století je dále zpřístupňován návštěvníkům. 

Podrobnější informace zájemci najdou na webu hrad-lipnice.cz.

Autor / zdroj: -red-

Partneři

Aguglia
Aktivní dítě
Maminčino koření
IP Polná
WWW design
hanakservis
Vitakraft
Koyo Bearings Česká republika s.r.o.