KAM NA VÝLET / Muzea a skanzeny

V domě Gustava Mahlera na vás čeká dobový výčep, laboratoř a v neposlední řadě i herna
 
Autor / zdroj foto: Dům Gustava Mahlera

Dům Gustava Mahlera / Jihlava 1

Vedle stálé expozice a doprovodných výstav nabízí Dům Gustava Mahlera možnost dalšího vyžití. Návštěvníkům je k dispozici Audio–video sál s rozsáhlou fonotékou, dětský koutek s hudebními nástroji nebo badatelna se sbírkou knih a CD i DVD.

Pro pořádání přednášek a akcí doprovodného programu slouží ve 2. patře víceúčelový AV sál. Návštěvníci zde mohou zhlédnout krátkou animaci o pozici Gustava Mahlera v moderní hudbě pod názvem „Chlapcův kouzelný roh“, jejímž prostřednictvím se autoři pokusili u návštěvníka vyvrátit předsudek, že poslech Mahlerovy hudby může být obtížný. K dispozici jsou také iPady s obsáhlou fonotékou a  digitální pianino, na které si mohou zájemci zahrát.

Menším dětem jsou v 1. poschodí určeny prostory nazvané „Dětský svět“. Malí návštěvníci si zde mohou vyzkoušet rozličné hudební nástroje, zapůjčit výtvarné potřeby i hračky. O svoje výtvory se můžou podělit skrz "nástěnku" v podobě notové osnovy.

Domě Gustava Mahlera je návštěvníkům přístupná badatelna s bohatou nabídkou odborných publikací k prezenčnímu zapůjčení včetně rozsáhlé fonotéky s řadou nahrávek kompozičního díla Gustava Mahlera. Badatelna je přístupná od úterý do pátku po předchozím objednání.


Rodina Gustava Mahlera
Vystavené trojrozměrné exponáty (dobový mobiliář, předměty užitkové potřeby a dekorační předměty /sklo, keramika, nádobí/, části dobového ošacení), hudební nástroje, užívané v tehdejších rodinách a plošné materiály, které toto prostředí zachycují (fotografie, kresby a faksimile) ve vás navodí atmosféru rodinného prostředí, v němž vyrůstal mladý a dospívající Gustav Mahler spolu s matkou, otcem a sourozenci. Můžete si prohlédnout dobový výčep. Takový, který vlastnil ve své době i otec Gustava Mahlera – Bernard Mahler, který zde prodával a rozléval pálenku a různé druhy sladkých likérů a rosolky, k jejichž výrobě získal v roce 1861 povolení. Prohlídka suterénu končí v poslední místnosti, kterou je laboratoř a herna.

Soužití tří kultur
Jednotlivé kultury jsou v expozici zastoupeny třikrát stejnou trojicí postav (českou, židovskou a německou), stojících na náměstí na kamenné dlažbě. V jejich pozadí, v lunetách, je zachycena radnice a na protější stěně se nacházejí portréty slavných osobností, které prošly Jihlavou. Na téže stěně je soustředěna projekce s hlavní tématikou „Člověk, skladatel, dirigent a kosmopolita Gustav Mahler“ a kolem sloupu PC hry, vztahující se k tématice „Gustav Mahler a soužití v Evropě…“ 


Z historie
Počátky měšťanského domu lze vysledovat až do 15. století. Během klasicistní přestavby byl zřejmě zvýšen o druhé patro a opatřen historizující fasádou. V roce 1861 otevřel Bernard Mahler v přízemí domu nálevnu a věnoval se výrobě a prodeji pálenky, sladkých likérů a rosolky. 

Díky příznivé finanční situaci zakoupil Bernard Mahler v roce 1872 sousední dům. Početná rodina zde po stavebních úpravách začala bydlet v polovině roku 1873 a obývala 1. poschodí. V přízemí byl výčep, ve dvorním traktu palírna, skladiště a stáje. Mladý Gustav žil v domě do roku 1875, kdy odešel studovat na vídeňskou konzervatoř. Po smrti rodičů v roce 1889 dům prodal. Objekt dodnes slouží bytovým účelům. Od roku 1958 jsou oba domy s dochovanými renesančními klenbami památkově chráněny.

Po navrácení domu do majetku města byl objekt v průběhu 90. let zrekonstruován, a to za přispění česko-německého Spolku Dům Gustava Mahlera a města Jihlavy. Od roku 2001 dům provozovala Městská knihovna a sloužil především výstavním účelům. V roce 2006 zde byla instalována stálá expozice Mladý Gustav Mahler a Jihlava.


Více informací včetně aktuálních akcí, provozní doby a cen vstupného najdete na webu muzea.

Autor / zdroj: -red-

Partneři

Aguglia
Aktivní dítě
Maminčino koření
IP Polná
WWW design
hanakservis
Vitakraft
Koyo Bearings Česká republika s.r.o.