KAM NA VÝLET / Muzea a skanzeny

Muzeum dr. Aleše Hrdličky seznamuje s historií, životem, řemesly a tradicemi v regionu i s životem a dílem slavného rodáka.
 
Autor / zdroj foto: Muzeum dr. Aleše Hrdličky

Muzeum dr. Aleše Hrdličky / Humpolec

Muzeum dr. Aleše Hrdličky si dává za cíl shromažďovat duchovní a hmotné památky charakterizující oblast Českého Horácka. Dozvíte se zajímavé informace o zde narozeném antropologovi i o místní mineralogické sbírce.

Mineralogická sbírka
V muzeu budete mít možnost shlédnout stálou výstavu minerálů ze sbírek místních sběratelů Ing. Pavla Vichra a Martina Sýkory. Tato expozice chce přiblížit krásu nerostné říše Vysočiny a jeho okolí. Prohlédnete si zde téměř stovku vzorků minerálů ze soukromých sbírek místních mineralogů, nalezených v lokalitách na Humpolecku, Čejovsku, Havlíčkobrodsku, a dalších oblastech regionu Vysočina. Od roku 2004 probíhá systematické rozšiřování mineralogické stálé výstavky.

Na Humpolecku se nachází několik mineralogicky zajímavých lokalit, které odedávnapřitahovaly  pozornost místních zájemců o přírodu. Krása minerálů si jistě zaslouží pozornost nejen z estetických důvodů, ale i z důvodů ochrany přírody, se kterým sběratelství nerostů úzce souvisí. Vytvořením stálé mineralogické expozice v Muzeu Dr. A. Hrdličky budou tyto přírodní skvosty zachovány i pro další generace.


Z historie muzea
Muzeum nese jméno humpoleckého rodáka, světoznámého antropologa dr. Aleše Hrdličky. Bylo založeno 28. července 1895 s cílem shromažďovat duchovní a hmotné památky charakterizující oblast Českého Horácka.

Humpolecké muzeum vzniklo jako Musejní společnost pro okres humpolecký s cílem shromažďovat duchovní a hmotné památky charakterizující místní kraj. Základ sbírek tvořily předměty vystavené o rok dříve na Okresní hospodářské a průmyslové výstavě, jejíž součástí byla i výstava národopisná – jako sběratelská výstava pro plánovanou Národopisnou výstavu českoslovanskou v Praze pro rok 1895. Velkou část sebraných předmětů jejich majitelé musejní společnosti věnovali, a tím byl dán základ narodopisné muzejní sbírky.


Více informací včetně aktuálních akcí, provozní doby a cen vstupného najdete na webu muzea.

Autor / zdroj: -red-

Partneři

Aguglia
Aktivní dítě
Maminčino koření
IP Polná
WWW design
hanakservis
Vitakraft
Koyo Bearings Česká republika s.r.o.