KAM NA VÝLET / Muzea a skanzeny

Muzeum mapuje zpracování masa od roku 1850. Pyšní se nejrozsáhlejší sbírkou řeznických strojů a drobných nástrojů v Česku
 
Autor / zdroj foto: Řeznické muzeum Jana Pavlíčka

Řeznické muzeum Jana Pavlíčka / Náměšť nad Oslavou

Řeznické muzeum v Náměšti nad Oslavou je unikátní nejenom svým zaměřením na řeznický obor ale především počtem exponátů. V muzeu jsou k vidění nejenom drobné nástroje, ale především velké výrobní litinové stroje na transmisní pohon.

V muzeu najdete nejrozsáhlejší sbírku řeznických strojů a drobných nástrojů v České republice, mapující zpracování masa od roku 1850. Dále sbírka odznaků s řeznickou tématikou, sbírku nožů, ocilek, kolébacích nožů, sekyr, sekáčků a ručních pil či reprodukce obrazů s řeznickou tématikou. Výuční a tovaryšské listym troky vydlabané z jednoho kusu kmene, řeznické saně za psa a mnohem více.


Jan Pavlíček starší byl do roku 2011 řezníkem v Náměšti nad Oslavou, který snil o tom, že ve stáří založí řeznické muzeum. To se mu nepovedlo, protože zemřel v únoru 2011. V říjnu téhož roku byla dokončena rekonstrukce masné výroby v budově na Masarykově náměstí, kdy vznikly i prostory pro muzeum. Muzeum samotné bylo otevřeno v lednu roku 2012. Později vznikl projekt pro přesun muzea s více exponáty do nové vlastní budovy.


Více informací včetně aktuálních akcí, provozní doby a cen vstupného najdete na webu muzea.

Autor / zdroj: -red-

Partneři

Aguglia
Aktivní dítě
Maminčino koření
IP Polná
WWW design
hanakservis
Vitakraft
Koyo Bearings Česká republika s.r.o.