KRÁSA A ZDRAVÍ / Krása a zdraví

Spolehlivost antikoncepce negativně ovlivňují některé bylinky

Spolehlivost antikoncepčních pilulek negativně ovlivňují některé bylinkové čaje a přírodní prostředky na hubnutí. Jedná se například o čaje s pupalkou nebo třezalkou.


Podobné účinky může mít i oblíbená řasa chlorella, kterou ženy používají k hubnutí.

"Všechny tyto potravinové doplňky obsahují látku fitoestrogen, který obsadí v organismu ta čidla, na která se normálně váží hormony obsažené v antikoncepci. Ty pak nemají kde působit. Navenek se to projeví tím, že žena mírně krvácí i v době, kdy by vůbec neměla. Tedy takzvaně špiní," uvedla gynekoložka Dagmar Makalová.

Z dalších rizikových potravin jmenovala třeba sóju. "Je dobré na toto při používání antikoncepce pamatovat a přemýšlet, co kdy jíme. Obecně lze říci, že antikoncepční pilulku tělo zpracovává zhruba tři hodiny po požití, po tuto dobu není dobré její účinek oslabovat. Pacientkám obvykle radím, ráno čaje a večer pilulku nebo obráceně," doplnila Makalová.

K častým mýtům patří to, že antikoncepce způsobuje poškození jater, rakovinu nebo přibývání na váze. "Výzkumem se dokázalo, že antikoncepční pilulka zatěžuje játra velmi málo. Proto se upustilo od dříve pravidelných jaterních testů u žen, které ji berou. Antibiotika v době nemoci zatěžuje játra mnohonásobně více," uvedla gynekoložka.

V případě rakoviny antikoncepce působí dokonce preventivně. "U zvyšování váhy platí, že obvykle je na vině větší chuť ženy k jídlu, to jsou schopny pilulky vyvolat. Pak ale není problém antikoncepci změnit," dodala Makalová.

Podle nejnovějších dat užívá antikoncepci v Česku 40 procent žen v produktivním věku, tedy mezi 15. a 45. rokem.

Autor / zdroj: Mediafax

Partneři

Aguglia
Aktivní dítě
Maminčino koření
IP Polná
WWW design
trendhim.cz
Vitakraft
Koyo Bearings Česká republika s.r.o.