Magazín / ARCHÍV

Jsou antibiotika přítelem nebo nepřítelem organismu?
Kolem užívání antibiotik kolují různé názory. Někdo by s nimi chtěl vyléčit každou nemoc, někdo je naopak až příliš nedůvěřivý k jejich používání. Jak je to s antibiotiky doopravdy? Kdy nám mohou uškodit a kdy naopak pomoci?
Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2022 získal snímek „NGC 6883“
Otevřená hvězdokupa NGC 6883 je jedním ze sice poměrně jasných, ale paradoxně zároveň velmi nevýrazných objektů noční oblohy. Leží v souhvězdí Labutě, v části oblohy bohaté na hvězdy. Jejích přibližně 30 hvězd se tedy výrazně neodlišuje od tohoto hvězdného pozadí. Krásu této části oblohy ale plně odhaluje tento snímek. V centru kupy tvoří jasné hvězdy tvar písmene „Y“. Stáří hvězdokupy se odhaduje na 14 – 16 miliónů let.
MUDr. Kateřina Jiříčková radí, jak posílit na podzim imunitní systém u dětí
Imunita je schopnost organismu rozpoznat škodlivé vnější i vnitřní vlivy a účinným způsobem proti nim bojovat. Vzhledem ke zvýšené nemocnosti dětí převážně v podzimním a zimním období je ideální čas k posílení obranyschopnosti.
Barva duhovky, pohlaví, věk, povolání, geny... Co všechno může být rizikovým faktorem očních nemocí?
Muži jsou více ohroženi barvoslepostí, ženy po menopauze zase syndromem suchého oka, tmavoocí lidé mívají častěji glaukom, populace po čtyřicítce ztrácí schopnost zaostřovat a u národů, kde je práce spojena s neustálým hleděním do blízka, odborníci pozorují epidemii krátkozrakosti. Zjistěte, jaké oční nemoci hrozí vám!
Vědci vyřešili sto let starou botanickou záhadu
Zelený svět, jaký známe dnes, by nevznikl bez změn v uspořádání vodivých pletiv, které umožnily rostlinám vyšší vzrůst a rozšíření i mimo ta nejvlhčí prostředí.
Zánět močového měchýře se objevuje opakovaně. Předcházejte mu i s pomocí bylinek
Zánět močového měchýře umí pěkně potrápit. Provází ho pálení při močení, pocit neustálého nucení na toaletu, v závažnějších případech i krev v moči, bolest podbřišku nebo zvýšená teplota.
Vědci popsali nový druh jepice z baltského jantaru
Až 47 milionů let stará může být jepice, která v období třetihor uvízla v kapce pryskyřice a díky tomu se dochovala ve fantastických detailech do dnešních dnů.
Slavíme 30. výročí léčby gama nožem v ČR
Nemocnice Na Homolce si v letošním roce připomíná 30. výročí od začátku unikátní léčby Leksellovým gama nožem – radiochirurgické metody určené k léčbě nitrolebních nádorů, cévních malformací, řady funkčních onemocnění centrální nervové soustavy (např. bolest, třes) a onemocnění oka.
Varikokéla, obezita a zlomy v DNA aneb Nejčastější příčiny mužské neplodnosti
Nemožnost páru zplodit dítě připisovali v minulosti lidé především ženám. Dnes se však již ví, že se stejnou měrou týká také mužů.
Moderní léčba je šancí na delší a plnější život s metastatickou rakovinou prsu
Nejčastějším nádorem u žen ve vyspělých zemích – karcinomem prsu, ročně onemocní přibližně 7500 Češek. Nádorové buňky se mohou šířit do okolí, do lymfaticky´ch uzlin i do jiny´ch orgánů.
6 7 8 9 10 11 >

Reklama

Aktivní Dítě

Dnes se stalo

Kultura

2. května 1926

se poprvé objevila na scéně ve hře Počestný dům populární loutková postava Hurvínek.

Vynálezy

2. května 2000

oznámil Bill Clinton, že přístup k systému GPS již nebude omezen na Armádu USA.

Předpověď počasí

Dlouhodobá předpověď počasí