Zámek Světlá nad Sázavou / Světlá nad Sázavou
Zámek Světlá otevřel v roce 2014 své brány široké veřejnosti a nyní nabízí již 4 prohlídkové okruhy. Na své si přijdou malí i velcí. Pokud se vaši nejmenší sami nebojí, mohou společně s průvodkyní vyrazit na „dětské“ okruhy a vy, si můžete v klidu vychutnat dvě hlavní expozice.
Expozice historického evropského skla
Návštěvníci se mohou těšit na unikátní sbírku více než 1000 předmětů historického skla zapůjčeného z depozitárních sbírek Uměleckoprůmyslového musea Praha. Expozice obsahuje z velké části produkci českých sklářů, jsou zde ale zastoupeny i práce z evropských skláren. Unikátní sbírka skla pochází z období baroka až konce 19. století.
Expozice historických hodin, obrazů a soch
Prohlídkový okruh návštěvníkům představuje sbírky dvou českých muzeí. Uměleckoprůmyslové museum zapůjčilo na zámek sto kusů vzácných hodin z období 18. a 19. století. Pochází z dílny především českých, německých a francouzských hodinářů. Muzeum Vysočiny Třebíč se na expozici podílí barokními polychromovanými sochami a obrazy představující především rod Valdštejnů.
Dětské království
Kdo si hraje, nezlobí, to je všeobecně známá poučka. Osvěžením pro nejmenší návštěvníky je proto třetí zámecký okruh, který je zavede doslova do zámeckého Dětského království. Tady na ně čeká každoročně obnovovaná expozice, která ale určitě zaujme i dospělé: dioramata a modely autíček, modely hradů a zámků, panenky a další hračky.
Pohádkový okruh Na Sázavě
Okruh pro malé i velké, který je plný pověstí. Prohlídka expozice Na Sázavě je určena pro všechny, kteří se o světelském regionu chtějí dozvědět něco více a mají pro strach uděláno – součástí prohlídkového okruhu jsou různá strašidla, nadpřirozené bytosti a další pohádkové postavičky. Na všechny, kteří vydrží až do konce, čeká odměna v podobě pokladu.
Z historie zámku
Historie světelského zámku sahá až do středověku, kdy Štěpán ze Šternberka nechal roku 1393 vystavět na levém břehu řeky Sázavy gotickou tvrz chráněnou příkopy. V roce 1429 připadlo světelské panství rodu Trčků z Lípy a roku 1567 nechal Burian III. Trčka z Lípy přestavět stávající tvrz na lovecký zámek a to již v renesančním stylu. Z této doby pochází dochovaný latinský nápis, nad portálem na jižním průčelí zámku, který v českém jazyce zní: „Není pokoje na tomto světě, Burian Trčka z Lípy, první komoří císařský, 1567.” Trčkové tu sídlili až do roku 1636, kdy byl jejich majetek zkonfiskován a připadl královské komoře.
Na počátku 20. století se na zámku usídlila Pozemková banka. Brzy na to se zámek stal majetkem továrníka Richarda Morawetze. Ten však musel ještě před válkou opustit Čechy a tak zámek využila ke svým účelům německá posádka. Od roku 1949 se na zámku usídlila střední zemědělská škola, která zde zůstala až do roku 2011 a od léta 2007 bylo ve východním křídle zámku provozováno Muzeum Světelska. V roce 2013 zámek ve Světlé nad Sázavou změnil majitele a jejich hlavním cílem se stala záchrana kulturní památky a její zpřístupnění veřejnosti.
Více informací včetně aktuálních akcí, provozní doby a cen vstupného najdete na webu zámku.