KAM NA VÝLET / Muzea a skanzeny

Mlynářské stroje z roku 1926, mlecí kameny, kašna s turbínou i náhon. To všechno je k vidění v Chadimově mlýně
 
Autor / zdroj foto: Chadimův mlýn – mlynářské muzeum

Chadimův mlýn – mlynářské muzeum / Horní Dubenky

Rod Chadimů je na mlýně již od roku 1644, kdy jej jako mlynářskou usedlost koupil Matěj Chadim za 510 kop. Dnes je to rodinná ekofarma. Nabízí prohlídku mlynářského muzea, které je v původní mlýnici. Můžete se ubytovat v pokojích, kde dříve spávala mlynářská chasa nebo nocovat v kempu. V recepci najdete suvenýry na památku.

Mlýnské muzeum z bývalého vodního mlýna z 30. let 19. století doplněné o dobové zemědělské nářadí. V původní mlýnici můžete shlédnout mlynářské stroje z roku 1926, ale i starší unikáty, mlecí kameny, kašnu s turbínou a náhon. Dozvíte se o mletí obilí, mlynářství a historii Chadimova mlýna. Objekt mlýna je rozdělen do několika částí. Vlastní mlýnice je přístupná jako expozice vývoje mlynářství, obytné části slouží jako ubytování hospodáře a ubytování hostů, hospodářská stavení pro ekofarmu s chovem mastného skotu Aberdeen Angus. Okolí mlýna je upraveno jako minikemp.

Od května do září si můžete na travnatých plochách kolem mlýna postavit stan nebo karavan. K dispozici jsou 3 venkovní elektrické přípojky, sociální zařízení se sprchou, kuchyňka, pračka a společenská místnost s televizí.

Na biofarmě najdete stádo mastného skotu Aberdeen-Angus na 50 hektarech luk a pastvin. Stádo s plemenným býkem je celoročně na pastvinách kolem mlýna. Z luk a pasvin sklízené seno a senáž slouží pro krmení. Skot má k dispozici minerální doplňky - ekoliz a vodu z vlastní studně v nezamrzajících napaječkách. Provoz na farmě je ekologický - přirozený bez chemických postřiků a hnojiv.


Více informací včetně aktuálních akcí, provozní doby a cen vstupného najdete na webu muzea.

Autor / zdroj: -red-

Partneři

Aguglia
Aktivní dítě
Maminčino koření
IP Polná
WWW design
trendhim.cz
Vitakraft
Koyo Bearings Česká republika s.r.o.