Muzeum Jaroslava Foglara / Ledeč nad Sázavou
Muzeum Jaroslava Foglara kompletně dokumentuje život a dílo spisovatele Jaroslava Foglara. Celkem osm místností zdobí stovky ilustrací pana Tesleviče včetně velkoformátových tapet navozujících atmosféru skutečných Stínadel. Průchody, tajemná zákoutí a vše co k nim patří.
Nesmí chybět ani sbírka Ježků v kleci v originální vitríně, kterou navrhnul pan Teslevič a zkonstruoval pan Radek Micopulos. Vitrína je s nadsázkou i největším kdy vyrobeným Ježkem v kleci! V muzeu je možnost vyfotit se s Rychlými šípy v životní velikosti, podívat se na kompletní tábor Hochů od Bobří řeky a seznámit se s mnoha zajímavostmi z osobního života J. Foglara. Poprvé budete mít také možnost zakoupit věrnou repliku původního Ježka z roku 1941. Přijeďte se podívat do muzea a zaručeně Vás osloví i nádherná krajina Vysočiny, malebnost hradu Ledeč a útulný prostor muzea, kam se jistě budete rádi vracet.
Muzeum Jaroslava Foglara je prvním muzeem věnovaným našemu významnému českému spisovateli, který pozitivně ovlivnil mnoho generací. Hrad Ledeč nad Sázavou byl pro toto muzeum vybrán vzhledem k blízkosti řeky Sázavy a nedaleké Sluneční zátoce, kde pan Foglar úspěšně rozvíjel Skauting v České republice.
Ježek v kleci
Patrně nejznámější hlavolam v Česku. Hraje důležitou roli v dobrodružné knižní stínadelské trilogii od Jaroslava Foglara. Má podobu kuličky s různě dlouhými ostny (ježek), která je uvnitř válcového pouzdra s různě velkými otvory (klec). Smyslem hlavolamu je vyndat ježka ven z klece.
Ačkoliv se má obecně za to, že hlavolam je vynálezem Jaroslava Foglara, spisovatel se při psaní patrně pouze inspiroval již existujícím hlavolamem. Vůbec poprvé se s ježkem setkáváme ve Spojených státech amerických. Poprvé byl Ježek publikován v katalogu US Trick & Novelty Co. z roku 1886! Následně se ježek objevil v amerických novinách The American Stationer z 18. dubna 1895.
Poprvé se příběh o Rychlých šípech a ježkovi v kleci objevuje v časopise Mladý hlasatel roku 1940. Krátce nato se na trhu objevuje první ježek v kleci. Vyráběla ho firma K. M. Moučky a na rozdíl od své knižní předlohy byl dřevěný a nešel rozšroubovat. Prvního šroubovacího ježka, přesně dle podoby z románu, vyrobila produkce originálních českých hlavolamů RADEMIC PUZZLES v roce 2013.
Více informací včetně aktuálních akcí, provozní doby a cen vstupného najdete na webu muzea.