KAM NA VÝLET / Muzea a skanzeny

Jedinečné multimediální prvky vás vtáhnou do děje. Zažijte jedinečnou atmosféru týkající se historie, života, tvořivosti a krásné žďárské přírody
 
Autor / zdroj foto: Muzeum nové generace

Muzeum nové generace / Žďár nad Sázavou

Muzeum nové generace nabízí spojení moderní audio a videotechniky s klíčovými momenty historie bývalého cisterciáckého kláštera a zámku ve Žďáru nad Sázavou. S virtuálními průvodci prožijete příběhy osobností, které ovlivnily tento unikátní areál.

Celý příběh se začal psát již v polovině 13. století, kdy mniši cisterciáci založili v hlubokých žďárských hvozdech zakladatelský klášter. Nový směr a dynamiku přineslo 18. století a působení opata Vejmluvy, který spolu se stavitelem Janem Blažejem Santini-Aichlem vdechl areálu nový život. Na jeho pokyn Santini vystavěl své vrcholné dílo, poutní kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře, který je památkou UNESCO. Za josefinských reforem v roce 1784 byl klášter zrušen a postupně upravován na zámek. V 90. letech 20. století byl žďárský zámek navrácen rodině Kinských. 

Nyní cesta pokračuje vznikem nových expozic, které kombinují imersivní a zážitkové prvky s exponáty zapůjčenými z významných českých institucí. Přízemí expozice je věnovaná cisterciáckému řádu a temnému středověku, první patro vám umožní nahlédnout do krásného a barevného světa baroka.

Na recepci dostanete sluchátka s audioprůvodcem a příjemné hlasy cisterciáckého mnicha a holčičky z naší doby vás budou provázet celou expozicí. Audioprůvodce je nahrán v pěti cizojazyčných mutacích - angličtině, němčině, francouzštině, polštině a ruštině. Jedinečné multimediální prvky vás doslova vtáhnou do děje. Budete se těšit na další a další a další exponát.

Vstoupíte do temných hvozdů, kde nebojácní mniši vybudovali první klášter. Seznamíte se s jedním dnem v životě mnicha a objevíte krásu cisterciáckého umění. Poté se díky kaleidoskopu přesunete do období prosperity, rozkvětu umění, vědy a architektury, do období baroka. Seznámíte se s opatem Vejmluvou, výraznou osobností bývalého kláštera, potkáte geniálního architekta Jana Blažeje Santiniho či proniknete do matematických tajů Poutního kostela sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře.


Více informací včetně aktuálních akcí, provozní doby a cen vstupného najdete na webu muzea.

Autor / zdroj: -red-

Partneři

Aguglia
Aktivní dítě
Maminčino koření
IP Polná
WWW design
trendhim.cz
Vitakraft
Koyo Bearings Česká republika s.r.o.