KAM NA VÝLET / Turistika, pěší výlety

Mírně stoupající či klesající stráně pokryté většinou lesy. Takový je Hamerský vycházkový okruh
 
Autor / zdroj foto: Hamry nad Sázavou

Hamerský vycházkový okruh / Žďár nad Sázavou

Některé obce byly obdarovány pěkným přírodním prostředím a okolím. Jednou z takových obcí je i obec Hamry nad Sázavou, ležící těsně západně od okresního města Žďáru nad Sázavou. Čím je toto okolí pěkné?

Jde o krajinně přírodní ráz charakteristický pro Českomoravskou Vysočinu, o tvarově mírně stoupající či klesající stráně pokryté většinou lesy, ale i loukami a polnostmi. Jde o hlavní tok řeky Sázavy v jejím bystrém horní části a jejími potočními přítoky, které protékají velkým počtem rybníků s tak hezkými názvy jako Rejznarka, Mikšovec, Dívka, Hlubočák, Jedlovák apod. Dále jde o dva pozoruhodné skalní útvary Peperek a Rozštípená skála (cvičná Skála horolezců), jeden opuštěný romantický lom se zajímavým označením Štenice.

Tři krásné výhledy, východně na kopce nad Novým Městem na Moravě (Harusuv kopec, Tři Studně) další východní výhled na město Žďár nad Sázavou a západně z vrchu Peperek na Přibyslav, Havlíčkovu Borovou a Havlíčkův Brod. V obci se proto rozhodli v tomto přírodním prostředí vytyčit a označkovat okružní vycházkovou trasu „Hamerský vycházkový okruh“ kolem obce v délce 15 kilometrů a tím umožnit i cizím, když jsou na dovolené, nebo na výletě ve žďárském prostředí, aby se mohli potěšit touto nenáročnou, ale poutavě různorodou vycházkovou trasou. Celou je možné projet i na kole. V zimě, pokud je dostatek sněhu, na běžkách.

Podle vlastní volby si může každý kdekoliv začít i skončit, jít jedním nebo druhým směrem. Podle času, tělesného stavu a osobního zájmu. Dále na okruhu leží 12 rybníků, jeden původní stary‘ hamr ~Brdíčkův mlýn), můžete se zastavit na „Konci světa“, na hranici mezi Čechami a Moravou, zde je starorakouská hraniční strážní budka s působivou figurínou strážce hranice.

Polovina trasy vede v krásných lesích. Dvakrát kříží řeku Sázavu a železniční trasy Brno-Havlíčkův Brod.

V okolních lesích je ideální terén pro houbaře. Mezinárodní cyklostezka, která se připravuje, povede přes obec a bude navazovat na Hamerský vycházkový okruh. Obec Hamry nad Sázavou má spojení se světem i po železnici, leží na trati Havlíčkův Brod – Brno. Disponuje velice dobrým autobusovým spojením z okresního města Žďár nad Sázavou. 

Podrobnější informace zájemci najdou zde

Autor / zdroj: -red-

Partneři

Aguglia
Aktivní dítě
Maminčino koření
IP Polná
WWW design
hanakservis
Vitakraft
Koyo Bearings Česká republika s.r.o.